Aparaty

APARATY RUCHOME

  Aparaty ruchome - zdejmowane stosowane są najczęściej u dzieci i młodzieży. Działają one na zęby, jak również wykazują działanie ortopedyczne na narząd żucia w przypadku aparatów czynnościowych tzw. dwuszczękowych stosowanych w okresie skoku wzrostowego.

Dzieci, szczególnie w przypadkach stłoczeń, zaburzonej czynności mięśni, szkodliwych nawyków, przedwcześnie usuniętych zębów mlecznych lub ich utraty spowodowanej próchnicą zębów najczęściej są leczone właśnie aparatami ruchomymi.
Często aparaty te są niesłusznie postrzegane przez pacjentów i ich rodziców jako mało skuteczne. Posiadają one potwierdzone klinicznie działanie i skuteczność, ale do efektów leczenia niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza- głównie CZASU noszenia w ciągu doby!
Gdy aparat jest systematycznie noszony można uzyskać znaczną poprawę, a często całkowicie wyleczyć wadę. Ich niezaprzeczalnym minusem w porównaniu z aparatami stałymi są ograniczenia w skomplikowanych przemieszczeniach zębów, odrotowywaniu, zamykaniu luk po zębach usuniętych, czy sprowadzaniu zębów zatrzymanych.

Aparaty ruchome wymagają bardzo solidnej współpracy z pacjentem. Czas noszenia w ciągu doby powinien wynosić od 12-20 godzin w zależności od wady i zaleceń lekarza. Noszenie aparatu tylko w nocy ogranicza jego skuteczność(pojawiają się tzw. mikronawroty w ciągu dnia).

Gdy aparat jest poza jamą ustną powinien być przechowywany na sucho w specjalnym pudełku. Należy go dokładnie umyć szczoteczką do zębów, szczególnie w okolicy śruby, dobrze opłukać i wysuszyć.

Leczenie aparatem ruchomym często jest pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym.


APARATY STAŁE

Jak sama nazwa wskazuje, są to aparaty przymocowane do zębów na czas leczenia. Dzięki temu skuteczność ich jest nieporównywalnie większa niż aparatów ruchomych. Działają małymi siłami przez 24 godziny na dobę. Współpraca pacjenta ogranicza się do dbałości o aparat i o wzorową higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie wizyt kontrolnych.
Leczenie przebiega według planu przedstawionego podczas pierwszych wizyt i polega na aktywacji aparatu podczas wizyt kontrolnych. W trakcie leczenia wymieniane są łuki ortodontyczne, oraz inne elementy, które stanowią aktywne części aparatu. Ilość łuków zależna jest od wady, fazy leczenia..


Aparaty stałe składają się z mocowanych do zębów zamków metalowych (niklowych lub bezniklowych) lub estetycznych (kompozytowych, ceramicznych lub szafirowych) oraz łuków ortodontycznych, pierścieni, rurek policzkowych i innych elementów jak: sprężynki, guziczki, łańcuszki ligatury itp.. Rodzaj zamków nie wpływa na leczenie, wiąże się jednak z różnicą w cenie. Zamki estetyczne są droższe.

Istnieją różne typy aparatów stałych. Aparaty ligaturowe (na zamki zakładane są ligatury metalowe, lub elastyczne kolorowe), aparaty bezligaturowe – niskotarciowe (system Damona i inne), łuki językowe.

Czas leczenia wynosi średnio od 1,5 roku nawet do 3 lat.

Nie stosowanie się do zaleceń lekarza i brak dbałości o aparat wydłuża czas leczenia.

APARATY RETENCYJNE

Aparaty te wymagane są po aktywnym leczeniu aparatem stałym. Ich zadaniem jest utrzymanie uzyskanego efektu leczenia. Aparaty te muszą być oddane pacjentowi ,lub naklejone na zęby najpóźniej do 24 godzin od zdjęcia aparatu stałego. Pacjenci zostają pouczeni o sposobie noszenia aparatu.
Retencja po leczeniu aparatem stałym wynosi średnio ok. 2-4 lat, ale zależna jest od wady. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet retencja dożywotnia.

Aparaty retencyjne ruchome w postaci płytek akrylowych, lub termo formowalnych, przeżroczystych nakładek na łuki zębowe przeznaczone są do noszenia w nocy.
Aparaty retencyjne stałe to pleciony drut przyklejony do językowej powierzchni zębów najczęściej od 3 do 3.

Wizyty kontrolne z aparatami retencyjnymi odbywają się według schematu:
Pierwsza wizyta po miesiącu-bezpłatna
 Druga wizyta po 2 miesiącach-bezpłatna
Kolejne wizyty co 5-6 miesięcy