Wizyty ortodontyczne

Konsultacja:
Na tej pierwszej wizycie ,po przyjrzeniu się pacjentowi, rozmowie, zapoznaniu sie z jego oczekiwaniami i potrzebami, podejmuje się decyzje, co do dalszego postępowania.

-pacjent może nie wymagać leczenia ortodontycznego
-pacjent powinien być leczony ,ale w póżniejszym terminie:
-np. po wcześniejszym wyleczeniu zębów ,błony śluzowej z ostrych stanów zapalnych,po usunięciu złogów nazębnych itp.
-po wyrznięciu się określonych zębów,nie koniecznie wszystkich zębów stałych
-po zakończonym wzroście w przypadku niektórych wad szkieletowych
-pacjent wymaga leczenia ortodontycznego

W zależności od wady, wieku i możliwości pacjenta może to być leczenie aparatem ruchomym lub stałym. Decyzja zwykle zapada na pierwszej wizycie.

W przypadku zastosowania aparatu ruchomego na pierwszej wizycie najczęściej pobieramy wyciski, potrzebne do wykonania aparatu. Często również wykonujemy zdjęcie pantomograficzne na miejscu w naszym gabinecie.
Kolejne wizyty ustalane są zwykle co 6-8 tygodni.

Przy zapstosowaniu aparatu stałego gdy pacjent decyduje się na leczenie na pierwszej wizycie wykonuje się zdjęcie pantomograficzne i zdjęcie boczne czaszki tzw.cefalometryczne oraz wyciski obu szczęk na modele diagnostyczne. Wszystko wykonujemy u nas w gabinecie.



Druga wizyta. Na podstawie dokładnych obliczen dokonywanych za pomoca zdjeć cefalometrycznych i modeli diagnostycznych które pozwalają na dokładną diagnozę przedstawiamy szczegółowy plan leczenia. Często na tej wizycie zakładane sa gumki separacyjne, które niezbędne są do założenia pierścieni.

Trzecia wizyta to założenie aparatu. Czas trwania to około 40 minut. Podczas wizyty udzielamy dokładnego instruktażu co do odpowiedniego postępowania z aparatem stałym.

Kolejne wizyty z aparatami stałymi są wyznaczane w zależności od potrzeb leczenia, ściśle według wskazań lekarza, najczęściej co 4-6 tygodni.

Ostatnia wizyta to zdjęcie aparatu, wyczyszczenie zębów i pobranie wycisków na aparat retencyjny, który pacjent będzie nosić w nocy, jeszcze przez dłuższy czas w zależności od wady. Jest to początek drugiej, bardzo ważnej fazy stabilizacji, podczas której wizyty kontrolne ustalane są zwykle co 5-6 miesiecy.