Warto wiedzieć

Dolegliwości
Po Założeniu aparatu stałego mogą wystąpić dolegliwości bólowe .Utrzymują się zwykle ok .tygodnia i stopniowo zanikają .Odczucie bólu jest subiektywne zależne od wrażliwości bólowej pacjenta .Niektórzy odczuwają ból z dużą siłą ,inni nie odczuwają go wcale .Jeśli pacjent odczuwa ból po założeniu aparatu może przyjąć lek przeciwbólowy
U niektórych pacjentów po założeniu aparatu dochodzi do podrażnienia policzków ,warg ,czy też języka .Dyskomfort ten również mija po upływie ok .tygodnia ,gdy błona śluzowa przyzwyczai się do aparatu. Jeśli jakiś element szczególnie przeszkadza, należy nakleić na niego kuleczkę wosku ortodontycznego ,który zawsze wydajemy pacjentowi po założeniu aparatu.


Kontrola u stomatologa
Przy każdej wizycie ortodontycznej staramy się zwracać uwagę na stan uzębienia .Jednak zęby w trakcie leczenia są bardziej narażone na próchnicę ,dlatego wskazane jest regularne odwiedzanie swojego stomatologa co ok.6 miesięcy .W trakcie leczenia stłoczonych zębów mogą odsłaniać się wcześniej niewidoczne ubytki ,które należy leczyć .Jeśli pojawia się taka potrzeba, należy umówić wizytę u dentysty, a my na czas leczenia zdejmujemy część aparatu.

Niepokój w trakcie leczenia
Aby uzyskać zaplanowane ustawienie zębów i oczekiwany przez pacjenta efekt ,przechodzi się w trakcie leczenia różne jego etapy .Niejednokrotnie zanim zęby ustawią się prawidłowo , muszą pojawić się przejściowe szpary ,przemieszczenia zębów do pozycji gorszej niż przed leczeniem .Należy uzbroić się w cierpliwość .W kolejnych etapach zęby powrócą na właściwe miejsce i szpary zostaną zamknięte.

Ruchomość zębów
Przemieszczanie zębów w łuku polega na resorpcji kości zębodołu z jednej strony zęba i nadbudowie z drugiej strony .W ten sposób dochodzi do jego przemieszczania .Jest to zupełnie naturalne i nieodzowne przy leczeniu ortodontycznym .Pod koniec leczenia zęby się unieruchamiają, a proces stabilizacji zębów w nowym położeniu trwa jeszcze dłuższy czas w trakcie noszenia aparatu retencyjnego-fazy stabilizacji.

Czas Leczenia
Zwykle czas leczenia aparatem stałym wynosi około 2 lat .W niektórych przypadkach ,przy lżejszych wadach może być krótszy, a przy bardziej złożonych dłuższy. Szczególnie przy próbie sprowadzania do łuku zębów zatrzymanych! Często pacjentom wydaje się, że już po krótkim czasie leczenia zęby ustawione są prawidłowo i chcieliby zdjąć aparat .Zbyt wczesne pozbycie się aparatu jest niekorzystne .Zęby w nowym położeniu muszą lepiej zespolić się z kością wyrostka zębodołowego ,jak również mięśnie muszą się zaadoptować do nowej sytuacji zgryzowej .W tym czasie można dokonywać jeszcze drobnych korekt .Zbyt wczesne zdjęcie aparatu może prowadzić do nawrotu wady.

Awarie, oderwany zamek
Po założeniu aparatu udzielamy zawsze dokładnej informacji jak należy się z nim obchodzić .Podczas noszenia aparatu stałego należy unikać twardych pokarmów ( orzechów ,cukierków ) jak również nie należy nagryzać na twarde przedmioty ( ołówki , długopisy ) .Pod ich wpływem może dojść do uszkodzenia ,rozluźnienia połączenia zamka z zębem ,w wyniku czego taki zamek może odkleić się w każdej chwili ,podczas snu, czy podczas jedzenia pokarmów miękkich. W razie awarii aparatu ,należy skontaktować się z nami, wyznaczymy najbliższy możliwy termin i dokonamy naprawy bezpłatnie.
W przypadku aparatów ruchomych ,należy zgłosić się do gabinetu najczęściej konieczny jest wycisk i oddanie aparatu do pracowni technicznej.

Wyciągi
W trakcie leczenia ,stosuje się różne elementy: takie jak zamki, łuki , sprężynki, ligatury i również elastyczne wyciąg i .Są one nieodzowne w trakcie leczenia. Wydajemy pacjentom opakowanie wyciągów z konkretnym zaleceniem, co do ich stosowania .Pacjent otrzymuje również uchwyt ułatwiający zmianę wyciągów i szczegółową instrukcję ,na jakie zęby należy je zakładać .Jest to prosta czynność, którą pacjent wykonuje samodzielnie .Skuteczność działania wyciągów występuje tylko przy stosowaniu ich przez całą dobę ( zdjęcie tylko do mycia zębów )Wyciągi stosowane są okresowo w trakcie leczenia aparatem stałym.

Stripping
Pionowe szlifowanie zębów .Obecnie jest to metoda powszechnie stosowana w świecie ortodoncji, polegająca na stworzeniu dodatkowej przestrzeni w stłoczonym łuku Nazywana jest też ekstrakcja częściową (zamiast usuwać zęby ,tworzy się w ten sposób dodatkowe miejsce w łuku
W przypadkach granicznych stłoczeń ,gdy miejsca jest zbyt mało, a usuniecie zębów przyniosłoby go zbyt dużo jest to metoda z wyboru.
Stripping polega na delikatnym oszlifowaniu powierzchni stycznych ( międzyzębowych) specjalnym do tego krążkiem diamentowym lub paskiem ściernym.
Zabieg całkowicie bezbolesny,polega na zeszlifowaniu ok.0,5 mm szkliwa .Nie powoduje to uszkodzenia zęba .Po zeszlifowaniu i wypolerowaniu zęba wciera się w niego preparat zawierający fluor, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.

Efekt końcowy- piękny uśmiech
Na koniec leczenia, zęby ustawione są prawidłowo zgryz również ,ale efekt nie do końca odpowiada naszym wyobrażeniom .Dzieje się tak z powodu anatomii ( budowy ) naszych zębów. W ortodoncji możemy zęby przemieszczać, ale nie mamy wpływu na ich kształt , czy kolor .Często dla pięknego efektu , konieczne jest estetyczne skorygowanie zębów. Można je szlifować ,wyrównując ich długość, czy różnice w wielkości i kształcie np .zębów jednoimiennych takich jak jedynki, czy dwójki , czasem nawet kły .Można również zmieniać kształt poprzez przebudowę zębów kompozytem.
W wielu przypadkach szczególnie u dorosłych pacjentów do oczekiwanego efektu niezbędne są uzupełnienia protetyczne, licówki porcelanowe i wybielenie zębów.